Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Budowanie relacji w miejscu pracy | Fot. GaudiLab, Shutterstock

Te 4 porady na budowanie relacji w miejscu pracy od eksperta ds. kariery trzeba znać

Ostatnia aktualizacja 24 czerwca, 2023

Rocznik 2023 wejdzie na rynek i powinien wiedzieć, że w relacjach chodzi o jakość, nie ilość. Poznaj 4 porady na budowanie relacji w miejscu pracy.

Budowanie relacji stało się popularnym terminem w świecie zawodowym. To umiejętność, którą młodzi dorośli powinni posiadać, gdy korzystają z platform pracy, takich jak LinkedIn, wysyłają cold maile, uczestniczą w wydarzeniach związanych z rozwojem zawodowym i mają nadzieję na zdobycie ofert po ukończeniu studiów.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Pytanie, jak skutecznie budować relacje, jest kluczowe dla absolwentów uczelni z rocznika 2023, którzy przygotowują się do wejścia na rynek pracy.

To temat, którym pasjonuje się Byron Slosar, ekspert ds. kariery i dyrektor generalny platformy kariery HelloHive. Jako były dyrektor programu do budowania kariery dla absolwentów na Uniwersytecie Tulane, Career Wave Programs, Slosar założył HelloHive z zamiarem łączenia zróżnicowanej grupy talentów nowej generacji z firmami zatrudniającymi.

Teraz przedstawia swoje spostrzeżenia na temat znaczenia budowania relacji i sposobów jego skutecznego prowadzenia.

Budowanie relacji powinno być postrzegane jako działanie, a nie rzecz. To nie “muszę kogoś znać, żeby dostać pracę”

— mówi Slosar

Ekspert radzi, że w miarę swoich możliwości, należy rozglądać się wokół siebie, nie tylko nad sobą, w poszukiwaniu zasobów, które mogą być pomocne. Spędzając swoją karierę na pracy z uczniami i młodymi profesjonalistami, Slosar rozumie presję, jaką odczuwa pokolenie Z czy pokolenie płatków śniegu w trakcie prób zdobycia pierwszej pracy i robienia postępów w rozwoju zawodowym.

Zachęca studentów do myślenia w krótkiej perspektywie, zamiast martwić się o długoterminowe plany kariery.

Zobacz: Ile zarabia Analityk danych

“Mam 42 lata i dopiero teraz rozgryzłem swoją karierę. Zaakceptowanie niekontrolowanych zmiennych jest możliwe, skupiając się tylko na tym, co będzie następne. Kończąc studia, myśl o pierwszej pracy, a nie o całej karierze. Zmniejsz presję, że musisz wszystko wiedzieć i naprawdę skup się na tym, co jest najważniejsze” – radzi w wywiadzie dla CNBC.

Dzieli się czterema wskazówkami dla rocznika 2023, które mają na celu podjęcie pierwszych kroków w karierze i skuteczne budowanie relacji w celu osiągnięcia celów zawodowych.

Budowanie relacji w miejscu pracy

Budowanie relacji to kwestia jakości, nie ilości

W działaniach związanych z budowaniem relacji, więcej nie równa się lepiej – podkreśla Slosar.

“Budowanie relacji to kwestia jakości, nie ilości” – mówi. “Skup się na znaczących rozmowach i relacjach, które naprawdę mogą ci pomóc w przejściu do kolejnego etapu”.

Nakłania rocznik 2023 do kontynuowania znaczących rozmów, przekazując tylko istotne informacje.

“Po pierwszym spotkaniu utrzymuj kontakt, ale nie narzucaj się. Przypomnij im, że słuchałeś tego, co mówili” – wyjaśnia Slosar.

Unikaj “sięgania zbyt wysoko zbyt wcześnie”

Gdy rocznik 2023 stara się nawiązać kontakt z osobami w branżach, które ich interesują, Slosar utrzymuje, że nawiązywanie relacji z niedawnymi absolwentami jest często najbardziej pomocne.

Łączenie się z absolwentami uczelni z 1-2 lat wstecz, dodaje, pozwoli na uzyskanie aktualnych informacji o rynku pracy. Co więcej, uważa, że niedawni absolwenci i młodzi pracownicy często są najbardziej chętni do pomocy.

Zwróć się do rówieśnika, zamiast sięgać zbyt wysoko zbyt wcześnie. Zwiększasz prawdopodobieństwo wykorzystania porad od kogoś, kto właśnie przeszedł przez proces rekrutacji i odniósł sukces w oczach firmy

— mówi Slosar

Slosar zaznacza, że nowo zatrudnieni nie tylko będą w stanie podzielić się istotnymi informacjami na temat procesu rekrutacji, ale mogą także pomóc w nawiązaniu kontaktu z obecnymi rekruterami.

Dzięki bardziej istotnym informacjom na poziomie stanowisk początkujących, młodzi profesjonaliści mogą być najbardziej kompetentni w ocenie obecnej sytuacji rekrutacyjnej.

“Powiedzmy, że po raz pierwszy zainteresowałem się inwestycjami bankowymi. Nie ma żadnego logicznego powodu, dla którego miałbym się zwracać do dyrektora zarządzającego w banku inwestycyjnym. Chcę się upewnić, że gdy dotrę do tej osoby, dokładnie wiem, czego się po mnie oczekuje, aby to była znacząca transakcja” – mówi Slosar.

Poszerz definicję istotnego doświadczenia

Rocznik 2023 musi wypracować umiejętność budowania relacji w pracy | Fot. 4 PM production, Shutterstock

Przy budowaniu sieci kontaktów, niedawni absolwenci powinni dążyć do przedstawienia siebie w bardziej całościowy sposób.

“Przyjrzyj się uważnie wszystkim swoim doświadczeniom życiowym, nie tylko zawodowym” – mówi. “Gdy nawiązujesz kontakt, aby umówić się na spotkanie i rozmawiasz, skup się na tym, jakie doświadczenia były najbardziej znaczące dla twojego rozwoju zawodowego”.

Absolwenci uczelni to coś więcej niż tylko ich kursy akademickie i doświadczenia w stażach, podkreśla Slosar.

Rozmowa w ramach budowania relacji nie musi być wyliczanką z CV, ale raczej może być bardziej szczerej rozmową o doświadczeniach życiowych.

Te doświadczenia mogą obejmować prace wymagające determinacji i zaangażowania, takie jak pracę dla Uber Eats czy pracę na część etatu w restauracji, a także bycie studentem lub sportowcem, których różnorodne doświadczenia życiowe są równie wytrzymałe i istotne, jak cokolwiek innego.

Każda interakcja to potencjalna okazja do budowania relacji

Pojęcie budowania relacji sięga dalej niż wydarzenia zawodowe czy platformy pracy online. W rzeczywistości, jak podaje Slosar, budowanie relacji może odbywać się wszędzie.

“Nie każda okazja do budowania relacji ujawni się jako okazja zawodowa” – dodaje.

Slosar podkreśla, że budowanie osobistych relacji i sieci, zwłaszcza w latach po ukończeniu studiów, może tylko pomóc młodym profesjonalistom w dążeniu do zdobycia pozycji w świecie zawodowym. Zarówno osobiste, jak i zawodowe relacje, są ważne do utrzymania.

Relacja może powstać wszędzie, więc włącz budowanie relacji do swojej codziennej rutyny. “Możesz budować relacje podczas wolontariatu, pracy na część etatu w restauracji lub wyprowadzania psa na spacer. Wszystkie te interakcje rozwijają umiejętności budowania relacji i pomagają w budowaniu twojej osobistej sieci”.

Rocznik 2023 powinien zacząć budowanie relacji w miejscu pracy już teraz. Kontakty są bardzo przydatne w budowaniu i rozwijaniu swojej kariery.

Total
0
Shares
_podobne artykuły