Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
praca programisty

Poznaj najczęstsze trudności początkującego programisty Java

Ostatnia aktualizacja 25 maja, 2023

Java jest jednym z najpopularniejszych języków programowania na świecie. Według indeksu TIOBE zajmuje 3. miejsce, a wyprzedzają ją tylko: Python (1. miejsce) oraz C (2. miejsce). Wielu początkujących programistów wybiera Javę jako punkt startowy w nauce kodowania. Podążają oni za obietnicą uniwersalności, mocy i szerokiego zastosowania tego języka. Jednak, jak to jest z każdą nową umiejętnością, praca programisty Java na początkowym etapie przynosi wiele wyzwań. Poniżej przedstawiamy niektóre z najczęstszych trudności, które napotykają na swojej drodze początkujący adepci programowania w Javie.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Programowanie obiektowe – na czym polega?

Praca programisty Java – możliwe trudności

Zrozumienie składni

Język Java ma dość skomplikowaną składnię, szczególnie dla początkujących. Koncepcje takie jak klasy, obiekty, dziedziczenie, interfejsy czy polimorfizm mogą być trudne do zrozumienia na początku. Wiąże się to z koniecznością zdobycia wiedzy nie tylko o samej składni, ale także o ogólnej architekturze programów napisanych w Javie.

Dalsza część artykułu znajduje się pod wideo:

Zarządzanie pamięcią

Java jest językiem z automatycznym zarządzaniem pamięcią. Oznacza to, że ukrywa przed programistą wiele szczegółów dotyczących alokacji i zwalniania pamięci. Można to postrzegać jako zaletę, ale opisana sytuacja może również prowadzić do problemów (np. wycieków pamięci), jeśli programista nie zrozumie, jak działa system zarządzania pamięcią w Javie.

Debugowanie i rozwiązywanie problemów

Kiedy coś pójdzie nie tak (a na pewno pójdzie, jak to zazwyczaj bywa przy nauce programowania), zrozumienie, co dokładnie poszło źle, może być trudne. Narzędzia do debugowania i logowania mogą pomóc, ale wymagają także pewnego poziomu doświadczenia, aby z nich skutecznie korzystać.

Zrozumienie bibliotek i ram frameworków

Java jest znana ze swojego bogatego ekosystemu bibliotek i frameworków, takich jak Spring, Hibernate, JavaFX, itp. Wymagają one jednak czasu i wysiłku, aby je zrozumieć i nauczyć się ich skutecznego wykorzystywania.

Zrozumienie modelu wielowątkowości

Java umożliwia tworzenie aplikacji wielowątkowych, co jest kluczowe dla tworzenia efektywnych i responsywnych aplikacji. Wielowątkowość może być jednak bardzo trudna do zrozumienia i implementacji, szczególnie jeśli chodzi o synchronizację i unikanie warunków wyścigu.

Nauka testowania jednostkowego

Testowanie jest nieodzownym elementem tworzenia oprogramowania, a testy jednostkowe to podstawa. JUnit, Mockito, PowerMock – to tylko niektóre z narzędzi, które początkujący programista Java musi opanować.

Praca programisty Java jest bardzo opłacalna

W myśl zasady, że nie popełnia błędów tylko ten, który niczego nie robi, warto stawiać czoła problemom. Ich rozwiązywanie pozwala na ciągły rozwój i zdobywanie nowych poziomów wtajemniczenia. W dalszej perspektywie zaowocuje to m.in. satysfakcjonującymi zarobkami.

Według danych wewnętrznych No Fluff Jobs, w 2023 roku programiści z kategorii Backend mogą liczyć na widełki rzędu 12-18 tys. zł brutto (UoP) oraz 16,8-24 tys. zł netto + VAT (B2B). Jest to kategoria, w której najpopularniejszym wymaganym językiem programowania w Q1 2023 była właśnie Java.

Czytaj także:

Język C++ popularniejszy niż Java

Windows – tapera, menu, start, czcionki

Google Chrome zużywa za dużo pamięci? Pojawią się tryby oszczędzania

Zasady SOLID w programowaniu obiektowym – część pierwsza

#SzanujSiebie w procesie rekrutacji

Total
0
Shares
_podobne artykuły