Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
hardware co to

Kompletując sprzęt komputerowy, musisz o tym pamiętać

Ostatnia aktualizacja 16 czerwca, 2023

Sprzęt komputerowy, czyli hardware, składa się z kilku kluczowych komponentów. Samodzielna budowa komputera pozwala na dokładne dostosowanie sprzętu do własnych potrzeb. Wybierając indywidualne komponenty, czyli RAM, płytę główną, dysk twardy lub SSD, GPU i zasilacz, można stworzyć system optymalny pod kątem wydajności i ceny. Ważne jest, aby wszystkie elementy były ze sobą kompatybilne oraz spełniały wymagania stawiane przez oprogramowanie, z którym mają współpracować.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Dobry komputer stacjonarny do domu

Skompletuj hardware – lista niezbędnych elementów

Procesor (CPU)

Procesor, zwany też jednostką centralną (Central Processing Unit), to mózg komputera. To najważniejszy element hardware’u, który wykonuje większość obliczeń w systemie. Procesor interpretuje i wykonuje instrukcje z pamięci komputera. Szybkość i wydajność procesora mają zasadniczy wpływ na ogólną wydajność systemu komputerowego.

Pamięć

Pamięć komputera jest kolejnym kluczowym elementem architektury hardware. RAM (Random Access Memory) przechowuje dane, które aktualnie przetwarza procesor. Działa jak “pamięć robocza” komputera, umożliwiając szybki dostęp do danych. Drugim rodzajem pamięci jest pamięć masowa, na przykład dysk twardy (HDD) lub dysk SSD, który przechowuje dane na dłuższy czas, nawet po wyłączeniu komputera.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

GPU

Jednostka przetwarzania grafiki (Graphics Processing Unit) to specjalny typ procesora zoptymalizowany do przyspieszania i renderowania obrazów. Jego działanie istotne jest zwłaszcza w grach komputerowych i aplikacjach wykorzystujących grafikę 3D. GPU jest również coraz częściej wykorzystywany do przyspieszania obliczeń niezwiązanych z grafiką. Jego możliwości przydatne są m.in. w AI, analizie danych czy przetwarzaniu obrazów.

Płyta główna

Płyta główna (płytą bazowa) to główny komponent hardware’u komputera, który łączy wszystkie inne elementy sprzętowe. Zawiera ona gniazda na procesor, RAM, sloty na karty rozszerzeń (np. GPU), interfejsy dla urządzeń peryferyjnych oraz złącza dla zasilacza. Płyta główna jest swoistym “szkieletem” komputera, umożliwiającym komunikację między poszczególnymi elementami sprzętowymi.

Zasilacz

Zasilacz w komputerze ma na celu konwersję prądu przemiennego (AC) z sieci energetycznej na prąd stały (DC), który jest wymagany do zasilania komponentów hardware’u. Dostarcza różne napięcia dla procesora, dysków twardych, karty graficznej itp. Jego wydajność i stabilność mają kluczowe znaczenie dla niezawodności i długowieczności całego systemu komputerowego.

Czytaj także:

Co to jest justowanie tekstu?

Photoshop – usuwanie obiektu ze zdjęcia

Motion blur, czyli efekt rozmycia w Photoshopie

Kanban – co to jest i gdzie się go stosuje

UX writing – na czym polega ta specjalizacja

Total
0
Shares
_podobne artykuły