Kompletując sprzęt komputerowy, musisz o tym pamiętać
Ostatnia aktualizacja 16 czerwca, 2023
Sprzęt komputerowy, czyli hardware, składa się z kilku kluczowych komponentów. Samodzielna budowa komputera pozwala na dokładne dostosowanie sprzętu do własnych potrzeb. Wybierając indywidualne komponenty, czyli RAM, płytę główną, dysk twardy lub SSD, GPU i zasilacz, można stworzyć system optymalny pod kątem wydajności i ceny. Ważne jest, aby wszystkie elementy były ze sobą kompatybilne oraz spełniały wymagania stawiane przez oprogramowanie, z którym mają współpracować.
Sprawdź: Dobry komputer stacjonarny do domu
Skompletuj hardware – lista niezbędnych elementów
Procesor (CPU)
Procesor, zwany też jednostką centralną (Central Processing Unit), to mózg komputera. To najważniejszy element hardware’u, który wykonuje większość obliczeń w systemie. Procesor interpretuje i wykonuje instrukcje z pamięci komputera. Szybkość i wydajność procesora mają zasadniczy wpływ na ogólną wydajność systemu komputerowego.
Pamięć
Pamięć komputera jest kolejnym kluczowym elementem architektury hardware. RAM (Random Access Memory) przechowuje dane, które aktualnie przetwarza procesor. Działa jak “pamięć robocza” komputera, umożliwiając szybki dostęp do danych. Drugim rodzajem pamięci jest pamięć masowa, na przykład dysk twardy (HDD) lub dysk SSD, który przechowuje dane na dłuższy czas, nawet po wyłączeniu komputera.
Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:
GPU
Jednostka przetwarzania grafiki (Graphics Processing Unit) to specjalny typ procesora zoptymalizowany do przyspieszania i renderowania obrazów. Jego działanie istotne jest zwłaszcza w grach komputerowych i aplikacjach wykorzystujących grafikę 3D. GPU jest również coraz częściej wykorzystywany do przyspieszania obliczeń niezwiązanych z grafiką. Jego możliwości przydatne są m.in. w AI, analizie danych czy przetwarzaniu obrazów.
Płyta główna
Płyta główna (płytą bazowa) to główny komponent hardware’u komputera, który łączy wszystkie inne elementy sprzętowe. Zawiera ona gniazda na procesor, RAM, sloty na karty rozszerzeń (np. GPU), interfejsy dla urządzeń peryferyjnych oraz złącza dla zasilacza. Płyta główna jest swoistym “szkieletem” komputera, umożliwiającym komunikację między poszczególnymi elementami sprzętowymi.
Zasilacz
Zasilacz w komputerze ma na celu konwersję prądu przemiennego (AC) z sieci energetycznej na prąd stały (DC), który jest wymagany do zasilania komponentów hardware’u. Dostarcza różne napięcia dla procesora, dysków twardych, karty graficznej itp. Jego wydajność i stabilność mają kluczowe znaczenie dla niezawodności i długowieczności całego systemu komputerowego.
Czytaj także:
Photoshop – usuwanie obiektu ze zdjęcia
Motion blur, czyli efekt rozmycia w Photoshopie