Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
internet rzeczy co to

Internet rzeczy – co to? Wprowadzenie do świata połączonych urządzeń

Ostatnia aktualizacja 25 stycznia, 2024

Internet rzeczy (IoT) to sieć połączonych urządzeń, które komunikują się z chmurą i między sobą. Wprowadzenie tanich mikroczipów i szybkich łączy telekomunikacyjnych umożliwiło połączenie miliardów urządzeń z Internetem. IoT obejmuje urządzenia codziennego użytku, które zbierają dane i inteligentnie reagują na użytkownika.

System internetu rzeczy składa się z inteligentnych urządzeń, aplikacji IoT i graficznego interfejsu użytkownika, umożliwiając analizę i inteligentne decyzje w czasie rzeczywistym. W tekście dokładniej sprawdzamy, co to jest internet rzeczy?

Internet rzeczy – co to jest i jakie są przykłady stosowania IoT?

Przyjrzyjmy się kilku przykładom obecnie używanych systemów IoT. Połączone samochody to pojazdy zintegrowane z Internetem, wykorzystujące różne technologie, jak inteligentne kamery czy systemy multimedialne, do zbierania danych i monitorowania działania pojazdu oraz zachowania kierowcy. Stosowane są do monitorowania flot, śledzenia zachowań młodych kierowców czy automatycznego informowania o wypadkach.

W inteligentnych domach, urządzenia takie jak gniazdka i termostaty zwiększają efektywność energetyczną, a systemy bezpieczeństwa, jak zamki czy kamery, chronią przed zagrożeniami. Wykorzystywane są także do automatyzacji codziennych zadań i zarządzania nieruchomościami.

Sprawdź: Zwolnienia w Microsoft. Pracę straci 1900 osób z gamingu

W „smart miastach”, technologie IoT usprawniają planowanie miejskie i zarządzanie infrastrukturą. Są wykorzystywane przez rządy do monitorowania jakości powietrza, zarządzania oświetleniem, dbania o infrastrukturę i efektywnego zarządzania parkingami.

W inteligentnych budynkach, takich jak kampusy czy biurowce, IoT pomaga obniżać zużycie energii, redukować koszty utrzymania i lepiej wykorzystywać przestrzeń roboczą.

Wyspecjalizowany IIoT, czyli przemysłowy internet rzeczy. Co to?

Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) to koncepcja rozszerzająca ideę internetu rzeczy na środowisko przemysłowe. Polega ona na wykorzystaniu zaawansowanych technologii do zbierania, analizowania i wykorzystywania danych generowanych przez maszyny i urządzenia w celu optymalizacji procesów przemysłowych. Technologie, na których bazuje IIoT, obejmują poniższe przykłady.

  • Czujniki i urządzenia. Są to podstawowe elementy IIoT, które zbierają dane z różnych źródeł, takich jak maszyny, urządzenia czy środowisko pracy.
  • Łączność. Technologie takie jak Wi-Fi, Bluetooth, 5G, i inne protokoły bezprzewodowe umożliwiają komunikację między urządzeniami i systemami.
  • Platformy do przetwarzania danych Oprogramowanie i platformy w chmurze, które pozwalają na analizę i przetwarzanie zebranych danych. Są one kluczowe dla wyciągania wniosków i podejmowania decyzji.
  • Zaawansowana analityka i uczenie maszynowe. Narzędzia te pozwalają na głęboką analizę danych, przewidywanie awarii, optymalizację procesów i automatyzację.
  • Cyberbezpieczeństwo to kluczowy aspekt IIoT, ponieważ systemy przemysłowe często są krytyczne z punktu widzenia bezpieczeństwa i wymagają zaawansowanej ochrony przed cyberatakami.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

IIoT znajduje zastosowanie w wielu sektorach

W produkcji pozwala na optymalizację procesów, monitorowanie i konserwację maszyn, automatyzację i kontrolę jakości. Przemysłowy internet rzeczy w energetyce stosuje się go do monitorowania i zarządzania sieciami energetycznymi oraz optymalizacji zużycia energii. W transporcie IIoT pomaga w inteligentnym zarządzaniu flotą, monitorowaniu stanu pojazdów i logistyce. W rolnictwie znajduje zastosowanie w automatyzacji procesów (sianie, zbiory itp.), monitorowaniu warunków upraw i zarządzaniu zasobami wodnymi.

Dzięki IIoT możliwe jest tworzenie inteligentniejszych, bardziej zintegrowanych i automatycznych systemów przemysłowych. To przyczynia się do zwiększenia efektywności, redukcji kosztów, poprawy bezpieczeństwa i jakości pracy.

Czytaj dalej:

Total
0
Shares
_podobne artykuły