Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
jak sprawdzić szybkość internetu

Pracujesz zdalnie? Dowiedz się, jak sprawdzić szybkość internetu

Ostatnia aktualizacja 13 grudnia, 2023

Podstawą komfortowej pracy na home office, poza sprzętem i miejscem do pracy, jest szybkie i stabilne połączenie z internetem. Jak sprawdzić szybkość internetu? Którzy dostawcy oferują najlepsze prędkości? Przyjrzymy się temu poniżej.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Modernizacja strony internetowej. Jak poznać, że już na nią czas?

Jak sprawdzić szybkość internetu?

W zależności od wykonywanych obowiązków, prędkość internetu może mieć większe lub mniejsze znaczenie. Osoba wykonująca pracę biurową, która polega głównie na korespondencji mailowej, obsłudze narzędzi biurowych i spotkaniach online będzie mogła komfortowo korzystać z internetu już o średniej przepustowości łącza. 

Programiści, designerzy, testerzy i analitycy będa potrzebowali szybszego łącza, aby sprawnie korzystać z programów, które w głównej mierze opierają się o działanie w chmurze. To, jak szybki internet posiadasz obecnie, możesz łatwo sprawdzić poprzez aplikacje webowe do pomiaru prędkości łącza. O czym mowa?

Strony sprawdzające szybkość internetu

Działanie wszystkich stron do pomiaru prędkości łącza jest takie samo. Należy otworzyć wybraną stronę, kliknąć przycisk START i poczekać chwilę, aby aplikacja obliczyła wartości dla opóźnienia, szybkości pobierania i przesyłania danych. To wszystko.

Jak sprawdzić szybkość internetu za pomocą zewnętrznych narzędzi? Przykładowe strony umożliwiające weryfikację szybkości łącza to Speedtest.pl lub Speedtest.net.

Jaka szybkość internetu dostępna jest u popularnych dostawców?

W zależności od typu oferty, do wyboru mamy internet światłowodowy o prędkości nawet do 1,2 Gb/s, ale też internet kablowy i mobilny. Wielu operatorów aktualnie rozwija sieć światłowodów, oferując klientom coraz szerszą dostępność i konkurując ceną w różnych wariantach abonamentów.

Przy pracy zdalnej warto zdecydować się na stabilne łącze nieograniczone pakietami danych, dlatego będziemy brać pod uwagę przede wszystkim światłowód oraz zwykły internet kablowy.

Orange

W aktualnej ofercie Orange znajdują się trzy warianty abonamentu na internet światłowodowy. Najtańsza opcja to abonament w wysokości 65,01 zł miesięcznie za połączenie do 300 Mb/s przez 24 miesiące. Od 25. miesiąca kwota abonamentu wzrasta do 75,01 zł. Średni wariant to 65,01 zł miesięcznie za połączenie do 600 mb/s przez 12 miesięcy. Od 13. do 24. miesiąca kwota abonamentu wzrasta do 75,01 zł. Natomiast od 25. miesiąca będzie to 85,01 zł. Najdroższy wariant to 65,01 zł miesięcznie za internet o prędkości do 1 Gb/s przez 12 miesięcy. Od 13. do 24. miesiąca kwota wzrasta do 85,01 zł, a od 25. miesiąca do 95,01 zł.

Vectra

Miesięczny abonament na internet światłowodowy z prędkością pobierania do 450 Mb/s wynosi 59,99 zł. Jest to umowa na 24 miesiące wraz z pakietem kanałów telewizyjnych i dekoderem. Abonament na internet o prędkości pobierania danych do 600 Mb/s wynosi 69,99 zł miesięcznie. Przy prędkości do 900 Mb/s kwota abonamentu wzrasta do 74,99 zł miesięcznie.

Netia

Najniższy abonament na internet o prędkości przesyłania danych do 300 Mb/s wynosi 50 zł miesięcznie. Średni abonament to kwota rzędu 60 zł miesięcznie za szybkość łącza do 600 Mb/s. Najdroższy to 80 zł miesięcznie za internet o prędkości do 1Gb/s. Czas trwania umowy przy wszystkich wariantach to 9 miesięcy.

UPC

W internetowej ofercie UPC najniższy abonament na internet o prędkości do 300 Mb/s wynosi 50 zł miesięcznie, średni wariant abonamentu to 60 zł miesięcznie za internet o prędkości do 600 Mb/s, a najdroższy to 80 zł miesięcznie za internet o szybkości łącza do 1 Gb/s. Wszystkie te warianty dotyczą umowy na 9 miesięcy.

Zobacz: 5000 brutto. Ile to netto?

Czynniki wpływające na szybkość internetu

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na prędkość połączenia internetowego. Planując podłączenie do sieci, warto wziąć pod uwagę następujące kwestie, tym bardziej jeśli pracujemy zdalnie w pełnym lub częściowym wymiarze:

 • Rodzaj połączenia:
  • Światłowód: Oferuje najwyższą prędkość i stabilność. Światłowodowe połączenia internetowe przesyłają dane za pomocą impulsów świetlnych. Pozwala to na osiągnięcie bardzo wysokich prędkości pobierania i wysyłania danych.
  • DSL (Digital Subscriber Line): Wykorzystuje istniejące linie telefoniczne do przesyłania danych. Prędkość zależy od jakości linii i odległości od centrali dostawcy.
  • Kabel: Używa kabli telewizji kablowej do dostarczania internetu. Prędkość może być wysoka, ale często jest współdzielona z innymi użytkownikami w tej samej okolicy. Może to wpływać na wydajność.
 • Lokalizacja użytkownika:
  • W obszarach miejskich, gdzie infrastruktura jest bardziej rozwinięta, dostęp do szybkich połączeń jest zazwyczaj lepszy.
  • W obszarach wiejskich lub odległych, szybkość internetu może być ograniczona z powodu braku zaawansowanej infrastruktury.
 • Obciążenie sieci:
  • W godzinach szczytu, gdy wielu użytkowników korzysta z internetu jednocześnie, prędkość może być niższa.
  • Dostawcy internetu mogą stosować zarządzanie ruchem sieciowym, aby kontrolować przepustowość w czasach dużego obciążenia.
 • Sprzęt:
  • Router: Nowoczesne routery mogą lepiej obsługiwać szybkie połączenia i większą liczbę urządzeń. Stare lub uszkodzone routery mogą znacząco ograniczać prędkość internetu.
  • Modem: Podobnie jak routery, nowsze modele modemów są lepiej przystosowane do obsługi szybkich połączeń internetowych.
  • Urządzenia końcowe: Komputery, smartfony i inne urządzenia, które są przestarzałe lub mają ograniczone możliwości sieciowe, mogą nie być w stanie wykorzystać pełnej prędkości dostępnego połączenia.

Praca zdalna z domu – jeszcze benefit czy już norma?

Do niedawna, nawet w branży technologicznej, praca w trybie remote stanowiła benefit i nie była normą organizacyjną dla większości firm. Jak jest dzisiaj? No Fluff Jobs przygotował raport na temat pracy zdalnej i hybrydowej w IT.

Większość przebadanych przez NFJ obecnie zatrudnionych specjalistów rozpoczęło pracę jeszcze w trakcie pandemii. Są to więc osoby, które od razu wskoczyły w tryb wykonywania swoich obowiązków zawodowych z domu, a wielu z nich przeszło również przez zdalny onboarding. Dziś 61% specjalistów IT pracuje zdalnie przez 5 dni w tygodniu, a ogólna ocena pracy zdalnej wyniosła 4,5 w 5-stopniowej skali. 

Skąd tak wysoka nota? Uwolnienie czasu, który wcześniej przeznaczony był na dojazd do biura to zaleta dla wielu grup. Korzystają na tym nie tylko osoby mieszkające w zakorkowanych zwykle miastach. Przede wszystkim korzyści widzą ci, którzy borykają się z wykluczeniem komunikacyjnym. Upowszechnienie home office to również większe szanse zawodowe dla tych, którzy nie chcą ograniczać się terytorialnie do jednego regionu czy nawet kraju. Firmy także dostrzegają pozytywy z wprowadzenia takiego trybu pracy. Zwiększenie zatrudnienia osób z innych krajów to jedna z metod radzenia sobie z niedoborem programistów, który jest widoczny na całym świecie.

No więc dobrze – mamy otwarty na zmianę rynek i procesy, które w trakcie ostatnich dwóch lat zostały usprawnione w wielu miejscach pracy. Mamy pracowników, którzy są zadowoleni, produktywni, a pracodawcy wykazują coraz więcej zaufania. Nie tylko home office przechodzi do standardu, ale też sposoby monitorowania pracy stają się mniej rygorystyczne. A przy okazji – jeśli jeszcze nie pracujesz zdalnie, ale masz zamiar zacząć, przejrzyj poniższe oferty pracy.

Czytaj także:

Macierz dyskowa. Czym jest i kiedy warto ją stosować?

Ile zarabia programista Java?

Total
0
Shares
_podobne artykuły