Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
jak sprawdzić szybkość internetu

Pracujesz zdalnie? Dowiedz się, jak sprawdzić szybkość internetu

Ostatnia aktualizacja 28 sierpnia, 2023

Podstawą komfortowej pracy na home office, poza sprzętem i miejscem do pracy, jest szybkie i stabilne połączenie z internetem. Jak sprawdzić szybkość internetu? Którzy dostawcy oferują najlepsze prędkości? Przyjrzymy się temu poniżej.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Modernizacja strony internetowej. Jak poznać, że już na nią czas?

Jak sprawdzić szybkość internetu?

W zależności od wykonywanych obowiązków, prędkość internetu może mieć większe lub mniejsze znaczenie. Osoba wykonująca pracę biurową, która polega głównie na korespondencji mailowej, obsłudze narzędzi biurowych i spotkaniach online będzie mogła komfortowo korzystać z internetu już o średniej przepustowości łącza. 

Programiści, designerzy, testerzy i analitycy będa potrzebowali szybszego łącza, aby sprawnie korzystać z programów, które w głównej mierze opierają się o działanie w chmurze. To, jak szybki internet posiadasz obecnie, możesz łatwo sprawdzić poprzez aplikacje webowe do pomiaru prędkości łącza. O czym mowa?

Strony sprawdzające szybkość internetu

Działanie wszystkich stron do pomiaru prędkości łącza jest takie samo. Należy otworzyć wybraną stronę, kliknąć przycisk START i poczekać chwilę, aby aplikacja obliczyła wartości dla opóźnienia, szybkości pobierania i przesyłania danych. To wszystko.

Jak sprawdzić szybkość internetu za pomocą zewnętrznych narzędzi? Przykładowe strony umożliwiające weryfikację szybkości łącza to Speedtest.pl lub Speedtest.net.

Jaka szybkość internetu dostępna jest u popularnych dostawców?

W zależności od typu oferty, do wyboru mamy internet światłowodowy o prędkości nawet do 1,2 Gb/s, ale też internet kablowy i mobilny. Wielu operatorów aktualnie rozwija sieć światłowodów, oferując klientom coraz szerszą dostępność i konkurując ceną w różnych wariantach abonamentów.

Przy pracy zdalnej warto zdecydować się na stabilne łącze nieograniczone pakietami danych, dlatego będziemy brać pod uwagę przede wszystkim światłowód oraz zwykły internet kablowy.

Orange

W aktualnej ofercie Orange znajdują się trzy warianty abonamentu na internet światłowodowy. Najtańsza opcja to abonament w wysokości 65,01 zł miesięcznie za połączenie do 300 Mb/s przez 24 miesiące. Od 25. miesiąca kwota abonamentu wzrasta do 75,01 zł. Średni wariant to 65,01 zł miesięcznie za połączenie do 600 mb/s przez 12 miesięcy. Od 13. do 24. miesiąca kwota abonamentu wzrasta do 75,01 zł. Natomiast od 25. miesiąca będzie to 85,01 zł. Najdroższy wariant to 65,01 zł miesięcznie za internet o prędkości do 1 Gb/s przez 12 miesięcy. Od 13. do 24. miesiąca kwota wzrasta do 85,01 zł, a od 25. miesiąca do 95,01 zł.

Vectra

Miesięczny abonament na internet światłowodowy z prędkością pobierania do 450 Mb/s wynosi 59,99 zł. Jest to umowa na 24 miesiące wraz z pakietem kanałów telewizyjnych i dekoderem. Abonament na internet o prędkości pobierania danych do 600 Mb/s wynosi 69,99 zł miesięcznie. Przy prędkości do 900 Mb/s kwota abonamentu wzrasta do 74,99 zł miesięcznie.

Netia

Najniższy abonament na internet o prędkości przesyłania danych do 300 Mb/s wynosi 50 zł miesięcznie. Średni abonament to kwota rzędu 60 zł miesięcznie za szybkość łącza do 600 Mb/s. Najdroższy to 80 zł miesięcznie za internet o prędkości do 1Gb/s. Czas trwania umowy przy wszystkich wariantach to 9 miesięcy.

UPC

W internetowej ofercie UPC najniższy abonament na internet o prędkości do 300 Mb/s wynosi 50 zł miesięcznie, średni wariant abonamentu to 60 zł miesięcznie za internet o prędkości do 600 Mb/s, a najdroższy to 80 zł miesięcznie za internet o szybkości łącza do 1 Gb/s. Wszystkie te warianty dotyczą umowy na 9 miesięcy.

Zobacz: 5000 brutto. Ile to netto?

Praca zdalna z domu – jeszcze benefit czy już norma?

Do niedawna, nawet w branży technologicznej, praca w trybie remote stanowiła benefit i nie była normą organizacyjną dla większości firm. Jak jest dzisiaj? No Fluff Jobs przygotował raport na temat pracy zdalnej i hybrydowej w IT.

Większość przebadanych przez NFJ obecnie zatrudnionych specjalistów rozpoczęło pracę jeszcze w trakcie pandemii. Są to więc osoby, które od razu wskoczyły w tryb wykonywania swoich obowiązków zawodowych z domu, a wielu z nich przeszło również przez zdalny onboarding. Dziś 61% specjalistów IT pracuje zdalnie przez 5 dni w tygodniu, a ogólna ocena pracy zdalnej wyniosła 4,5 w 5-stopniowej skali. 

Skąd tak wysoka nota? Uwolnienie czasu, który wcześniej przeznaczony był na dojazd do biura to zaleta dla wielu grup. Korzystają na tym nie tylko osoby mieszkające w zakorkowanych zwykle miastach. Przede wszystkim korzyści widzą ci, którzy borykają się z wykluczeniem komunikacyjnym. Upowszechnienie home office to również większe szanse zawodowe dla tych, którzy nie chcą ograniczać się terytorialnie do jednego regionu czy nawet kraju. Firmy także dostrzegają pozytywy z wprowadzenia takiego trybu pracy. Zwiększenie zatrudnienia osób z innych krajów to jedna z metod radzenia sobie z niedoborem programistów, który jest widoczny na całym świecie.

No więc dobrze – mamy otwarty na zmianę rynek i procesy, które w trakcie ostatnich dwóch lat zostały usprawnione w wielu miejscach pracy. Mamy pracowników, którzy są zadowoleni, produktywni, a pracodawcy wykazują coraz więcej zaufania. Nie tylko home office przechodzi do standardu, ale też sposoby monitorowania pracy stają się mniej rygorystyczne. A przy okazji – jeśli jeszcze nie pracujesz zdalnie, ale masz zamiar zacząć, przejrzyj poniższe oferty pracy.

Czytaj także:

Macierz dyskowa. Czym jest i kiedy warto ją stosować?

Ile zarabia programista Java?

Total
0
Shares
_podobne artykuły