Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
junior frontend developer

Junior Frontend Developer wspomaga zespół projektowy

Ostatnia aktualizacja 15 czerwca, 2023

Junior Frontend Developer znajduje się na początku swojej ścieżki zawodowej w programowaniu i rozwijaniu interfejsów dla aplikacji i stron internetowych. Z ankiety przeprowadzonej przez StackOverflow wynika, że wśród początkujących programistów przeważają osoby uczące się HTML-a i CSS-a (62,59%) oraz JavaScriptu (59,79%). Kategoria Frontend jest więc najliczniej wybieranym kierunkiem IT wśród osób stawiających swoje pierwsze kroki w branży.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Dobre praktyki frontendu

Na czym polega praca Junior Frontend Developera?

Praca w zespole projektowym wiąże się z wieloma zadaniami, które pozwalają początkującemu programiście frontend na rozwój i zdobycie doświadczenia.

Do jego najważniejszych obowiązków należą 3 główne zadania:

  1. Implementacja projektów graficznych w interfejsie użytkownika
  2. Tworzenie i modyfikowanie komponentów strony
  3. Zapewnianie, że strona działa poprawnie na różnych platformach i przeglądarkach

Wszystko to dzieje się zgodnie z wytycznymi i pod nadzorem bardziej doświadczonych członków zespołu. Dzięki temu początkujący programista frontend ma możliwość nauki w praktyce i ciągłego doskonalenia umiejętności, a przy tym odciąża innych programistów z łatwiejszych, lecz wciąż koniecznych zadań do wykonania.

W pracy programisty frontend na każdym poziomie doświadczenia istotna jest również znajomość zagadnień projektowania UX/UI. Umożliwia to bezproblemową współpracę z UI/UX Designerami, minimalizując możliwość zaistnienia nieporozumień w trakcie realizacji projektu.

Technologie używane we Frontendzie

Wyżej już wspomniane najpopularniejsze technologie wykorzystywane przez frontendowców (HTML, CSS i JavaScript) to podstawowe języki, które umożliwiają tworzenie i utrzymanie całego frontendu w produkcie.

Dodatkowo istotna jest także umiejętność wykorzystywania bibliotek i frameworków, które usprawniają i przyspieszają pracę programistów. Ze wspomnianej już wyżej ankiety przeprowadzonej przez StackOverflow wynika, że najpopularniejsze z frameworków to:

  • Node.js (47,12%)
  • React.js (42,62%)
  • jQuery (28,57%)

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

Ponadto Junior Frontend Developer powinien swobodnie poruszać się po następujących narzędziach:

  • NPM (Node Package Manager) – system zarządzania pakietami, który jest domyślnie zainstalowany z Node.js. Mogą to być różne rodzaje pakietów: biblioteki, narzędzia, frameworki itp. Dostarczają one kod, który programiści mogą wykorzystać w swoich aplikacjach, zamiast pisać go od podstaw. NPM pozwala na łatwą instalację, aktualizację i deinstalację pakietów.
  • Webpack – narzędzie do bundlingu (czyli pakowania) modułów JavaScript do pojedynczych plików, które można łatwo załadować do przeglądarki. Webpack umożliwia również korzystanie z różnych transformacji, takich jak: transpilacja kodu ES6 do ES5, kompilacja SASS/LESS do CSS, itp. Jest to bardzo potężne narzędzie, które często wykorzystuje się w nowoczesnym rozwoju aplikacji webowych.
  • Git – system kontroli wersji, który umożliwia wielu programistom pracę nad tym samym projektem bez konfliktów. Git śledzi zmiany w kodzie, pozwala na tworzenie “gałęzi” do eksperymentowania z nowymi funkcjami bez wpływu na główny kod, a następnie “łączy” te gałęzie razem, gdy są gotowe. Git jest niezbędny w dużych projektach i jest standardem w branży.

Czytaj także:

Naucz się Javy z najnowszym kursem wideo Microsoftu

Kudos w organizacji – dlaczego warto?

Pamięć flash – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Odzyskiwanie utraconych plików z różnych nośników

Dane biometryczne – czy pracodawca może je przetwarzać?

Total
0
Shares
_podobne artykuły