Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Cyberbezpieczeństwo – raport z października 2022

Ostatnia aktualizacja 19 października, 2022

Trwa Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, jednakże w dzisiejszym świecie kwestie bezpiecznego poruszania się po sieci powinniśmy mieć na względzie każdego dnia. Dlaczego jest to ważne? Cyberataki przybierają na sile, a zagrożeni są nie tylko masowi odbiorcy, ale najczęściej także indywidualni użytkownicy.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Staż w IT

Według raportu Vecto, 69,93% ankietowanych firm potwierdza 8-procentowy wzrost cyberincydentów w porównaniu z danymi sprzed roku. Niepokojące jest jednak to, że tylko 14,68% firm posiada przygotowany scenariusz postępowania, który pozwoli odpowiednio zareagować na cyberatak.

Cyberbezpieczeństwo jest szczególnie istotne dla newralgicznych instytucji społecznych. Medycyna, bankowość, administracja publiczna i komunikacja to obszary, w których zagrożenia sieciowe mogą wywołać niebywałe spustoszenie. Jeden cyberatak może doprowadzić do chaosu, a w przypadku zhackowania sprzętów medycznych nawet do zagrożenia życia.

Użytkownicy indywidualni coraz częściej padają ofiarami wyłudzeń danych, które wykorzystywane są później do kradzieży środków z kont bankowych. Coraz bardziej wyrafinowane formy phishingu potrafią zadziałać nawet na zwykle ostrożnych i uświadomionych użytkowników. Wobec tego ważna jest weryfikacja dwuetapowa, jako jeden z podstawowych środków bezpieczeństwa kont mailowych, bankowych czy też społecznościowych.

Zobacz: Stack technologiczny

W październikowym raporcie poruszamy temat bezpieczeństwa w szpitalach, które stało się tematem badania firmy Fortinet, a także opowiadamy o największych cyberatakach ostatnich lat.

Wyjaśniamy, na czym polega działalność CSIRT NASK i wskazujemy odpowiednie miejsca, w których można zgłosić niepokojące incydenty. Ponadto przybliżamy znaczenie poszczególnych stopni alertu CRP i wyjaśniamy na czym polega szyfrowanie danych.

W raporcie prezentujemy również najlepsze programy antywirusowe 2022 roku i przybliżamy temat bezpieczeństwa przeglądarek internetowych. Więcej tematów znajdziesz na liście poniżej.

Cyberbezpieczeństwo – pełny raport

  1. Szyfrowanie danych – do czego jest wykorzystywane?
  2. Exploit – co to jest i czym może grozić jego wykorzystanie?
  3. Stopień alarmowy CRP – na czym one polegają?
  4. Największe cyberataki ostatnich lat – 5 przypadków
  5. No More Ransom – darmowa usługa przeciw ransomware
  6. Najlepsze programy antywirusowe 2022 roku
  7. Program szpiegowski na telefon to nie tylko Pegasus
  8. Bezpieczna przeglądarka internetowa nie istnieje
  9. CSIRT NASK – na czym polegają działania zespołu?
  10. Jak wygląda bezpieczeństwo infrastruktury IT w polskich szpitalach?
Total
0
Shares
_podobne artykuły