Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
wirtualna i rozszerzona rzeczywistość

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość: przyszłość interakcji cyfrowych

Ostatnia aktualizacja 24 stycznia, 2024

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość coraz bardziej wpływają na sposób, w jaki doświadczamy interakcji cyfrowych. Te technologie umożliwiają nam zanurzenie się w całkowicie wykreowanych światach (VR) lub dodają warstwę cyfrowych informacji do naszego rzeczywistego świata (AR).

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość będzie codziennością?

Przyszłość tych technologii wydaje się być bardzo obiecująca. W VR możemy już teraz doświadczać realistycznych symulacji, co ma ogromne znaczenie nie tylko w grach i rozrywce, ale również w edukacji, szkoleniach zawodowych czy terapii. Na przykład, symulatory lotów w VR są już wykorzystywane do szkolenia pilotów.

Z kolei AR, poprzez nakładanie informacji cyfrowych na rzeczywistość, otwiera nowe możliwości w wielu dziedzinach – od gier, przez zakupy, aż po nawigację i wsparcie w różnych zadaniach codziennych. Już teraz widzimy, jak smartfony wykorzystują AR do ulepszenia aplikacji do zakupów, umożliwiając nam na przykład zobaczenie, jak meble będą wyglądały w naszym domu przed ich zakupem.

Jednakże, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość stoją przed wyzwaniami. Wymagają one rozwijania bardziej zaawansowanej technologii, takiej jak lepsze śledzenie ruchu, realistyczniejsza grafika i zmniejszenie dyskomfortu użytkowników, zwłaszcza w VR. Dodatkowo istnieje obawa związana z kwestiami prywatności i bezpieczeństwa, szczególnie w AR, gdzie dane o otoczeniu użytkownika mogą być zbierane i przetwarzane.

Wirtualna rzeczywistość – co to jest?

Wirtualna rzeczywistość (VR) to technologia, która pozwala użytkownikom zanurzyć się w pełni cyfrowym środowisku, które imituje rzeczywistość lub tworzy całkowicie nowy świat. Ta technologia wykorzystuje specjalne zestawy słuchawkowe lub hełmy, które zakrywają oczy i często uszy, zanurzając użytkownika w cyfrowej przestrzeni. Oto kilka aspektów VR.

  • Immersja. VR zapewnia uczucie bycia „w środku” wirtualnego świata, co jest możliwe dzięki technologii śledzenia ruchów głowy i ciała. Dzięki temu, gdy użytkownik porusza głową, widok w świecie wirtualnym również się zmienia, co sprawia wrażenie rzeczywistej obecności w tym świecie.
  • Interakcja. W wielu systemach VR można używać kontrolerów ręcznych, które pozwalają na interakcję z wirtualnym środowiskiem, na przykład przez chwytanie przedmiotów, rysowanie lub wykonywanie innych czynności.
  • Zastosowania. VR jest wykorzystywana nie tylko w grach i rozrywce, ale także w edukacji, szkoleniach, projektowaniu, medycynie i terapii. Na przykład, chirurdzy mogą trenować skomplikowane operacje w bezpiecznym środowisku wirtualnym.
  • Zanurzenie sensoryczne. Oprócz wizualnego zanurzenia, VR często wykorzystuje dźwięk przestrzenny, a nawet bodźce dotykowe (takie jak wibracje w kontrolerach), aby jeszcze bardziej zwiększyć immersję.
  • Sprzęt. Do korzystania z VR potrzebne są specjalistyczne urządzenia, takie jak hełmy VR (np. Oculus Rift, HTC Vive), które często wymagają połączenia z mocnym komputerem lub konsolą do gier, choć istnieją również samodzielne urządzenia VR.

Rozszerzona rzeczywistość

Rozszerzona rzeczywistość (AR) to technologia, która łączy świat rzeczywisty z elementami cyfrowymi, takimi jak obrazy, dźwięki czy inne dane. W przeciwieństwie do wirtualnej rzeczywistości, która tworzy całkowicie wirtualne środowisko, rozszerzona rzeczywistość nakłada cyfrowe informacje na rzeczywisty świat. Oto cechy rozszerzonej rzeczywistości.

  • Interakcja z rzeczywistością. AR ulepsza otaczający nas świat, dodając do niego cyfrowe elementy. Na przykład, za pomocą smartfona lub specjalnych okularów AR, można zobaczyć informacje o otaczających nas obiektach.
  • Różnorodność urządzeń. Rozszerzonej rzeczywistości można doświadczać za pomocą różnych urządzeń, od smartfonów i tabletów (wykorzystujących kamery do nakładania cyfrowych obrazów na obraz z kamery) po bardziej zaawansowane urządzenia, takie jak okulary AR (np. Microsoft HoloLens).
  • Zastosowania. AR ma szerokie zastosowanie w edukacji, handlu, przemyśle, grach, nawigacji i wielu innych dziedzinach. Na przykład, aplikacje AR w smartfonach mogą pomagać w nawigacji po mieście, pokazując na ekranie informacje o otaczających nas budynkach czy ulicach.
  • Interaktywność. Rozszerzonej rzeczywistości często pozwala na interakcję z nakładanymi elementami. Użytkownicy mogą na przykład manipulować wirtualnymi obiektami w rzeczywistym świecie, co otwiera nowe możliwości w dziedzinie edukacji i projektowania.
  • Realizm. Chociaż AR jest mniej immersyjna niż VR, to oferuje większy realizm przez połączenie świata wirtualnego z rzeczywistym, co może przynosić bardziej praktyczne korzyści w codziennym życiu.

Czytaj dalej:

Total
0
Shares
_podobne artykuły